Forum Szkoły Żeglowania W DAL




Forum Szkoły Żeglowania W DAL


#1 2009-04-28 22:10:50

zyszkola

Siostra Szefa

413373
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-12-19
Posty: 320
Punktów :   
Z WDAL od roku: od początku
WWW

jakie zasady etykiety Was wkurzają?

a tak z ciekawości pytam.

Dawać mi tu przykłady


O.


Wiem, czemu żeglujesz
Wiatr żagle napina i wtedy zaczynasz żyć...

Offline

 

#2 2009-04-29 02:41:50

Kula

Kadrowicz

Skąd: z daleka...
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 288
Punktów :   
Z WDAL od roku: powstania

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

chowanie odbijaczy. tylko potem problemy z ponownym wieszaniem

A tak powaznie, to drazni mnie zakaz gwizdania. Co to za pomysl na okazywanie szacunku dawnym czasom? Dlaczego mam sobie nie gwizdac, kiedy mam ochote i nikomu to nie przeszkadza?! Ale ja jestem rewolucjonista i dla mnie podnoszenie bandery czy stanie na bacznosc przy hymnie, sa rownie smieszne i puste, co blond laski w bialych kozakach.
Jesli chodzi o oddawanie szacunku ludziom za ich czyny, to sytuacja jest inna. Akceptuje gesty, poniewaz wewnetrzne odczucie jest dla nich niewidoczne, a to mile czuc, ze sie jest pamietanym (nawet jesli wiekoszosc osob poza gestem nie robi nic wiecej). Dlatego popieram np syreny o 'godzinie zero' kazdego roku, choc uwazam, ze powstanie bylo skrajna glupota i samobojczym aktem, ktory nie spowodowal nic oprocz zniszczenia miasta i smierci setek tysiecy ludzi. Popieram takie gesty, bo sa zewnetrznym sposobem okazania szacunku innym ludziom, za to co zrobili, co poswiecili.
Ale dawna tradycja wydawania komend gwizdem? W zaden sposob nie odnosi sie bezposrednio do tych, ktorzy zostali na wiecznej wachcie - czcimy tylko dawny zwyczaj. Rownie dobrze moglibysmy na codzien zwracac sie do siebie 'Wielmozny Panie' etc. dla uczczenia sposobow zwracania sie do siebie w epoce sarmatyzmu albo nosic kontusz. Dlaczego nie?


Poza tym denerwuje mnie, jak ludzie narzekaja, kiedy zetkna sie z bardziej komfortowym jachtem, wyposazonym w cos wiecej niz kambuz i koje, uwazajac, ze radio to zbrodnia, a juz telewizor, lodowka etc. to koniec swiata albo stwierdzajac, ze po co to komu - przeciez jest zbedne. Zupelnie, jakby w zeglarstwie chodzilo o to, zeby czuc 'trud', a kokpit to powinien byc tak niewygodny, jakby sie w nim siedzialo za kare i najlepiej do tego miec kilka par knag rozkoszy na laweczkach, tak zeby nie dalo sie uniknac usiadniecia na ktorejs z nich. Klima w samochodzie tez nie jest potrzebna zeby jechal do przodu, do tylu i skrecal, a jednak lubimy miec, na wypadek korka w 30stopniowym upale i zazdroscimy skurczybykom w lepszych furach ktorzy maja (mowie tu rowniez za siebie jak samochod to z klima, chyba, ze bede mieszkal na Alasce).

Po prostu nie rozumiem (i dotychczas nikt nie potrafil mi wyjasnic podstaw swojego rozumowania) dlaczego zeglowac nalezy w spartanskich warunkach, najlepiej jeszcze na jachcie, w ktorym na wachte trzeba zrobic ze 400 pompek. Nasi poprzednicy dali by sie pochlastac za komfort zeglugi, jaki mamy dzisiaj, wiec czemu zamiast sobie dalej uprzyjemniac zycie (w koncu bal mamy raz), chcemy nawiazywac do tradycji 'trudu' i czasow, kiedy zostanie zeglarzem oznaczalo szkorbut, choroby weneryczne, seks z kozami, ktore byly na statku etc. etc. Oczywiscie wyolbrzymiam, ale chodzi mi o probe zatrzymania 'komfortyzacji' i narzekanie, ze sie nie da. Jachty byly i beda coraz bardziej komfortowe i lepiej wyposazone. Zupelnie jak samochody. Co w tym zlego? Mnie sie ta tendencja bardzo podoba.

(moze to nie do konca jest zwiazane z etyka zeglarska, ale mam nadzieje, ze mnie Adas nie zbanuje, zwlaszcza, ze wiem, ze nalezy do osob, do ktorych sie tutaj zwracam)

Wybaczcie te wywody. Jakos tak samo wyszlo Dawno nie narzekalem, a przeciez Polak jestem z dziada pradziada.

Ostatnio edytowany przez Kula (2009-04-29 02:44:12)

Offline

 

#3 2009-04-29 08:57:25

zyszkola

Siostra Szefa

413373
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-12-19
Posty: 320
Punktów :   
Z WDAL od roku: od początku
WWW

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Kula,

Ludzie ginęli za tę flagę i za ten hymn. To raz.
A co gwizdania i przywiązania do tradycji... a Sylwestra obchodzisz? To przecież tylko głupia tradycja...


Co do komfortu na jachcie - uważam, że przesadzasz, że komfortowe jachty nie są aż tak wytykane palcami. Moim zdaniem jacht powyżej 10m długości na Mazurach to przerost formy nad treścią, po prostu.
A co do radia - uważam, że wszelkie uprzyjemniacze życia są OK, ale pod warunkiem że nie przeszkadzają innym. Po wodzie muzyka bardzo się niesie, a większość ludzi jeździ na żagle odpocząć od zgiełku i hałasu.

Co do pływania w spartańskich warunkach - nie bój się, nikt Cię nie będzie banował, każdy ma prawo do własnego zdania. Tylko że... przesadzasz


O.


Wiem, czemu żeglujesz
Wiatr żagle napina i wtedy zaczynasz żyć...

Offline

 

#4 2009-04-30 15:47:35

Kula

Kadrowicz

Skąd: z daleka...
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 288
Punktów :   
Z WDAL od roku: powstania

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

odp na PW, nie chce rozmywac tematu.

Offline

 

#5 2009-05-01 09:42:42

Adam Zyszkowski

Prezes Wszystkich Prezesów

361769
Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 280
Punktów :   
Z WDAL od roku: 2003

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Kula napisał:

A tak powaznie, to drazni mnie zakaz gwizdania. Co to za pomysl na okazywanie szacunku dawnym czasom? Dlaczego mam sobie nie gwizdac, kiedy mam ochote i nikomu to nie przeszkadza?

Kula, szukasz dziury w całym, trochę chcesz oryginała udawać...

Boże Narodzenie, Wielkanoc - do odstawki
Dzień dobry, do widzenia, machanie łapką do innej żaglówki, "cześć" w górach - zamieniamy na <pipipipi>
Spotkania noworoczne - to samo
spotkania wdalowe - wypad
.
.
.
.


można tak wyliczać jeszcze przez tydzień, albo dwa.
Nie zdajesz sobie sprawy w jakim stopniu te "zasrane" tradycje Cię ukształtowały. Odrzuć wszystko, będzie git.

Offline

 

#6 2009-05-01 21:33:33

zyszkola

Siostra Szefa

413373
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-12-19
Posty: 320
Punktów :   
Z WDAL od roku: od początku
WWW

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Adam Zyszkowski napisał:

Nie zdajesz sobie sprawy w jakim stopniu te "zasrane" tradycje Cię ukształtowały.

o, mniej więcej o to mi chodziło.

A ja bym chciała, żeby jeszcze ktoś się odezwał w tym wątku

Ostatnio edytowany przez zyszkola (2009-05-02 00:09:29)


O.


Wiem, czemu żeglujesz
Wiatr żagle napina i wtedy zaczynasz żyć...

Offline

 

#7 2009-05-02 00:06:58

 Długi

Kadrowicz

6066378
Skąd: Piernikowo
Zarejestrowany: 2009-01-11
Posty: 231
Punktów :   
Z WDAL od roku: 2005

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Kilka dni temu, jak jeszcze tego wątku nie było, chciałem coś napisać. Rozpocząć nowy, ale nie ma nic specjalnego do czego mógłbym się przyczepić. W tej "etykiecie" nie widzę nic zbędnego. Może jedynie czasem denerwuję mnie zawiana "Warszawka" na Dreamer'ach, która nie poznaję lewego i prawego halsu, ani co to oznacza

Offline

 

#8 2009-05-02 09:05:04

Kula

Kadrowicz

Skąd: z daleka...
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 288
Punktów :   
Z WDAL od roku: powstania

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Adam Zyszkowski napisał:

Kula napisał:

A tak powaznie, to drazni mnie zakaz gwizdania. Co to za pomysl na okazywanie szacunku dawnym czasom? Dlaczego mam sobie nie gwizdac, kiedy mam ochote i nikomu to nie przeszkadza?

Kula, szukasz dziury w całym, trochę chcesz oryginała udawać...

Boże Narodzenie, Wielkanoc - do odstawki
Dzień dobry, do widzenia, machanie łapką do innej żaglówki, "cześć" w górach - zamieniamy na <pipipipi>
Spotkania noworoczne - to samo
spotkania wdalowe - wypad
.
.
.
.


można tak wyliczać jeszcze przez tydzień, albo dwa.
Nie zdajesz sobie sprawy w jakim stopniu te "zasrane" tradycje Cię ukształtowały. Odrzuć wszystko, będzie git.

Co ma piernik do wiatraka, ze sie tak zapytam?

Ja nie twierdze, ze mnie nie uksztaltowaly, ale jakos tak sie stalo, ze niespecjalnie mialem wplyw na to, co mnie uksztaltowalo, zwlaszcza na poczatku. Czy to znaczy, ze wszystko, co mnie uksztaltowalo musze akceptowac?

Pozostanmy przy zeglarstwie, zostawmy szersze tematy, bo forum nie wydaje mi sie odpowiednim miejscem. Chetnie o tym porozmawiam, ale to jak sie spotkamy. Ja po prostu nie rozumiem dlaczego mam nie gwizdac (wracajac stricte do tematu etykiety) ?!

Offline

 

#9 2009-05-03 21:00:02

Adam Zyszkowski

Prezes Wszystkich Prezesów

361769
Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 280
Punktów :   
Z WDAL od roku: 2003

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Kula napisał:

Ja po prostu nie rozumiem dlaczego mam nie gwizdac (wracajac stricte do tematu etykiety) ?!

A rozumiesz dlaczego nie powinno się wieszać majtek albo stanika na wantach?

Offline

 

#10 2009-05-04 07:32:01

Kula

Kadrowicz

Skąd: z daleka...
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 288
Punktów :   
Z WDAL od roku: powstania

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

a z tym tez jest jakas tradycja zwiazana czy tylko cos co ogolnie nazywamy 'przyzwoitosc'/'zdrowy rozsadek'?

Offline

 

#11 2009-05-04 13:31:05

Adam Zyszkowski

Prezes Wszystkich Prezesów

361769
Call me!
Zarejestrowany: 2008-12-16
Posty: 280
Punktów :   
Z WDAL od roku: 2003

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Kula napisał:

a z tym tez jest jakas tradycja zwiazana czy tylko cos co ogolnie nazywamy 'przyzwoitosc'/'zdrowy rozsadek'?

zdrowy rozsądek akurat nie nie ma tu nic do rzeczy.

A przyzwoitość z czego wynika?

Offline

 

#12 2009-05-04 15:24:39

Ficek

Kadrowicz

4870587
Skąd: Skierniewice
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 155
Punktów :   
Z WDAL od roku: 2005

Re: jakie zasady etykiety Was wkurzają?

Jak się tak zastanowię, to zdaję sobie sprawę, że chyba mało co mnie wkurza, albo że nie wiem co to wchodzi dokładnie w skład tej etyki ^^ W każdym razie, chyba zakładanie koszulek przy wjeździe do portu może być irytujące, ale czy aż tak, żeby z tego zrezygnować? Jak się przestrzega tych wszystkich zasad, to łatwo oddzielić się od "reszty" , "warszawki" czy jak tam kto woli. To chyba taki znak rozpoznawczy każdego żeglarza ta etykieta... moim skromnym zdaniem


Gdy whisky w porcie masz już dość,
Cumy rzuć! Żagle staw!
Do dziewczyn nawet czujesz złość,
...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plSerwis komputerowy piastów finanse grzejniki purmo wrocław